Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 844
Dobro dziecka ważniejsze niż ustawa | Porady Prawne Gdynia

Dobro dziecka ważniejsze niż ustawa

Dobro dziecka ważniejsze niż ustawa Dobro dziecka ważniejsze niż ustawa

Bezprecedensowa decyzja Sądu Najwyższego przyznała opiekę nad małoletnim dzieckiem ojczymowi.

Porady Prawne Gdynia Godziny Otwarcia

Sąd Okręgowy, rozpatrując apelację od wyroku Sądu Rejonowego o ustalenie rodziny zastępczej dla małoletniej, powziął wątpliwości i zadał pytanie prawne Sądowi Najwyższemu o następującej treści: „Czy przy podjęciu decyzji o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej, przy ocenie kwalifikacji kandydata do tej funkcji, priorytet ma ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, czy też sąd powinien zawsze kierować się Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym i wynikającą z niego zasadą dobra dziecka, nawet jeśli kandydat nie spełnia wymogów?”. W odpowiedzi SN podkreślił, że wszelkie decyzje w ramach sprawowania obowiązków rodzicielskich są oparte na zasadzie pierwszeństwa dobra dziecka, a nie na konkurencji ustaw.

Jednocześnie Sąd Najwyższy zdecydował o przyznaniu pieczy zastępczej ojczymowi małoletniej, który wychowywał ją od drugiego roku życia, i z którym dziewczynka była związana emocjonalnie.

Porady Prawne Gdynia Godziny Otwarcia

KANCLEX Porady Prawne Gdynia

Porady prawne Gdynia - Usługi prawne KANCLEX